Aktualności

Informacja dla pacjenta

Szanowni Pacjenci ! w związku z zagrożeniem epidemicznym, w trosce o zdrowie Pacjentów zalecamy pozostanie w domach, podstawowe zasady organizacji świadczeń

PODSTAWOWA OPIEKA ZDROWOTNA

Prosimy o korzystanie z możliwości TELEPORAD, osobista wizyta w poradni tylko w razie bezwzględnej konieczności, po uprzednim ustalaniu terminu wizyty z Lekarzem. Recepty zamawiamy telefonicznie. Kod recepty rejestracja przekazuje Państwu telefonicznie. Prosimy dzwonić na nr telefonów wybranej przychodni.

AMBULATORYJNA OPIEKA SPECJALISTYCZNA

Porady specjalistyczne mogą być udzielane poprzez TELEPORADĘ w zależności od decyzji lekarzy i specyfiki jednostki chorobowej. Planowane wizyty u lekarzy specjalistów, które ze względu na epidemiczny stan zagrożenia nie mogą się odbyć, będą ponownie planowane po ustabilizowaniu obecnej sytuacji. Informacje dotyczące innych zakresów świadczeń w wybranej przychodni można uzyskać telefonicznie.

Przychodnia Wyrzysk - Tel. 67 286 22 00

Przychodnia Wysoka - Tel. 67 287 15 66

Przychodnia Białośliwie - Tel. 67 287 50 00

Chrońmy dzieci przed biegunką rotawirusową

Od stycznia 2021 roku szczepionka przeciw rotawirusom jest obowiązkowa czyli bezpłatna. Każde niemowlę będzie mogło być zaszczepione przeciw rotawirusom, a więc uzyska ochronę przed najcięższą postacią biegunki rotawirusowej

Rotawirusy są najczęstszą przyczyną ostrych biegunek zakaźnych u niemowląt i małych dzieci do 5. roku życia. Każde dziecko je przechodzi chociaż raz, a niektóre – wiele razy. Najciężej biegunki rotawirusowe przebiegają u niemowląt do 6. miesiąca życia, ponieważ ich organizm ulega szybko odwodnieniu, dlatego konieczna jest w takiej sytuacji hospitalizacja.

Na świecie rotawirusy są jednym z największych zabójców dzieci do 5. roku życia.

Rotawirusy uszkadzają nabłonek kosmków jelitowych, wywołując stan zapalny żołądka i jelit.

Zakażenie rotoawirusami przenosi się drogą fekalno-ustną (np. wskutek nieumycia rąk po skorzystaniu z toalety) oraz przez zanieczyszczone przedmioty (klamki, krany, toalety, zabawki), zanieczyszczoną wodę lub żywność. Rotawirusy mogą utrzymywać się na suchych powierzchniach do 2 miesięcy.

W klimacie umiarkowanym szczyt zachorowań przypada na miesiące zimowe. W krajach, gdzie różnice temperatur są mniejsze, sezonowość zachorowań jest mniej wyraźna.

Jak chorują dzieci, a jak dorośli

Najczęściej chorują dzieci od 4. do 24. miesiąca życia. Najciężej biegunki rotawirusowe przebiegają u dzieci poniżej 6. miesiąca życia, ponieważ ich organizm ulega szybko odwodnieniu.

Przeczytaj, jak postępować w ostrej biegunce u małych dzieci

U dorosłych opiekunów chorych dzieci infekcja rotawirusowa zwykle przebiega łagodniej, nie wymaga hospitalizacji, jednak badania pokazują, że około 30 proc. dorosłych opiekunów wymagało kilkudniowego zwolnienia z pracy (średnio 3,5 dnia).

Okres wylęgania infekcji rotawirusowej wynosi 12– 96 godzin.

Główne objawy infekcji rotawirusowej to:

 • gorączka – do 40 st. C
 • wymioty – często obfite
 • biegunka – częsta, wodnista, żółtozielone stolce, zwykle bez krwi i śluzu
 • brak łaknienia.

Następstwem infekcji wirusowej jest utrata płynów i elektrolitów, która może prowadzić do ciężkiego odwodnienia, wstrząsu hipowolemicznego, a przy braku odpowiedniego leczenia nawet do zgonu.

Infekcję rotawirusową można leczyć wyłącznie objawowo, tj. nawadnianie doustne i dożylne.

Przechorowanie nie chroni przed ponowną infekcją.

Ile osób choruje

Zgodnie z danymi NIZP-PZH w ciągu ostatnich 5 lat najmniej zachorowań odnotowano w 2016 roku – 21 258, a najwięcej w 2015 – 33 944 zachorowań. Najwięcej zachorowań występowało u dzieci do 4 roku życia, w 2018 roku zachorowało 967,8 na 100 tys., a w 2017 roku – 1377,6 na 100 tys. W ponad 90 proc. przypadków dziecko było leczone w szpitalu.

Polscy epidemiolodzy szacują, że z powodu rotawirusów rocznie choruje ok. 200 tys. osób.

Liczba infekcji rotawirusowych oceniana jest na 111 mln na świecie oraz 3 mln w Europie. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że każdego roku na świecie z powodu zakażeń rotawirusowych umiera 520 tys. dzieci w wieku do 5 lat. W Europie każdego roku około 75–150 tys. dzieci w wieku poniżej pięciu lat jest hospitalizowanych z powodu biegunki rotawirusowej. Nawet 4 razy więcej dzieci wymaga pomocy w placówkach ambulatoryjnych.

Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciw rotawirusom

 • Rotawirusy są bardzo zaraźliwe
 • są najczęstszą przyczyną ciężkich biegunek u małych dzieci
 • nasilone wymioty i biegunka mogą prowadzić do odwodnienia, które wymaga hospitalizacji. Jedno na 17-20 dzieci trafia do szpitala
 • wyższe ryzyko zachorowania dotyczy dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola
 • szczepienie jest skuteczne. Zapewnia 96 proc. ochronę przed ciężkim zachorowaniem, wymagającym hospitalizacji
 • ochrona poszczepienna utrzymuje się przez co najmniej 3 lata
 • szczepionka podawana jest doustnie
 • szczepienie dziecka pośrednio również chroni dorosłych opiekunów dziecka. Przebieg choroby jest u dorosłych łagodniejszy, ale może wymagać kilkudniowego zwolnienia z pracy.

Jak szczepimy się przeciwko rotawirusom

Szczepionki przeciw rotawirusom zawierają żywe, osłabione wirusy. Szczepienie składa się z dwóch dawek lub trzech dawek podanych doustnie w odstępie przynajmniej czterech tygodni. Zaleca się podanie pierwszej dawki optymalnie w 6-8 tygodniu życia, ale nie później niż przed ukończeniem 12.  tygodnia życia, a ostatniej – najlepiej do ukończenia 24. tygodnia życia. Tylko w sytuacjach wyjątkowych ostatnią dawkę szczepionki można podać nieco później zgodnie ze wskazaniami podanymi w ulotce.

Szczepionki można podawać w czasie tej samej wizyty wraz z innymi szczepieniami wskazanymi w Programie Szczepień Ochronnych.

Przeciwwskazaniami do stosowania szczepionek przeciw rotawirusom są:

 • przebyte wgłobienie jelita
 • wada wrodzona przewodu pokarmowego zwiększająca ryzyko wgłobienia (np. torbiel, polipy, zdwojenie przewodu pokarmowego)
 • rozpoznanie lub podejrzenie zaburzeń immunologicznych pierwotnych i wtórnych (w tym zakażenie HIV)
 • poważna reakcja alergiczna na substancje zawarte w szczepionce lub opakowaniu
 • poważna reakcja alergiczna po poprzedniej dawce szczepionki
 • ostre choroby infekcyjne o ciężkim przebiegu z gorączką lub bez gorączki
 • biegunka, wymioty.

Szczepienia przeciw rotawirusom są dobrze tolerowane. Rzadko po szczepieniu występuje przejściowo gorączka, biegunka, wymioty lub utrata łaknienia.